Precyzyjny druk 3D
Precyzyjny druk 3D to jednostkowa lub małoseryjna produkcja wyrobów, polegająca na nakładaniu na siebie kolejnych warstw materiału budulcowego, w wyniku czego powstaje trójwymiarowy obiekt o dowolnym kształcie i zastosowaniu. Podstawą tego procesu jest projekt wyrobu, zapisany w odpowiednim pliku. W zależności od technologi proces produkcji 3D obejmuje także spajanie warstw lub utwardzanie wydruku. Do produkcji skomplikowanych geometrii używany jest materiał podporowy, który w procesie post-procesingu jest wytracany. Drukowanie 3D w przeciwieństwie do technik obróbki i skrawania jest produkcją przyrostową, więc nie generuje strat materiałowych (materiał jest dodawany, a nie obrabiany). Bardzo ważnym elementem jest także szybkość wytwarzania. Te cechy oraz szeroki zakres technologii druku 3D i materiałów sprawia, że druk 3D przemysłowy znajduje coraz więcej zastosowań w najróżniejszych dziedzinach i branżach.
Przemysłowy druk 3D – nowoczesne technologie
Drukujemy w różnych technologiach. Od niskobudżetowej technologii FDM / FFF, w której drukujemy duże gabaryty i skomplikowane geometrycznie modele; przez wydruki SLA – znacznie bardziej precyzyjne, gładkie, aksamitne, żywicze; aż po wysokobudżetowe wydruki MJP – super precyzyjne do skomplikowanych geometrii, budujące podczas jednego wydruku modele ruchome i funkcjonalne.
Technologia MJP
MJP – Multi Jet Printing – technologia wysokobudżetowa, precyzyjna (dokładność do 0,03 mm), przemysłowa. Wykorzystuje metodę natryskiwania żywicy światłoutwardzalnej na platformę roboczą. Następnie żywica utwardzana jest przy pomocy światła UV. Materiałem podporowym używanym w MJP jest wosk, który łatwo usuwa się ręcznie lub rozpuszcza. Technologia MJP dzięki wyjątkowej precyzji ma szerokie zastosowania profesjonalne w wielu branżach. Doskonale nadaje się do prototypowania, produkcji małych i bardzo precyzyjnych elementów, także do modeli ruchomych / funkcjonalnych, skomplikowanych geometrycznie oraz ze wzgłedu na szybkość druku do produkcji małoseryjnej. Doskonale sprawdzająca się w medycynie, produkcji, przemyśle i branży automotive.
Pozwala na uzyskanie modeli o idealnie gładkich powierzchniach. Dzięki zastosowaniu wosku jako materiału podporowego drukarka ta ma możliwość tworzenia modeli ruchomych w czasie jednego wydruku. Za jednym razem można wydrukować gotowe, złożone a nawet bardzo skomplikowane mechanizmy, takie jak np układy kół zębatych lub łożyska, które po wytraceniu wosku od razu będą działały.
Charakterystyka wydruków MJP:
- bardzo wysoka precyzja wymiarowa do 0,03 mm, ostrość krawędzi, nawet przy bardzo małych wydrukach,
- możliwość drukowania modeli o dowolnie skomplikowanych geometriach,
- wydruki cechują się bardzo gładkimi powierzchniami na całości modelu,
- możliwość wydruku modeli o różnych stopniu wytrzymałości mechanicznej, elastyczności oraz modeli przezroczystych,
- szeroka gama materiałów o różnych właściwościach w tym biokompatybilnych do zastosowań medycznych / stomatologicznych,
- możliwość dalszej obróbki mechanicznej poprzez malowanie, klejenie lub szlifowanie,
- duża szybkość – krótki czas druku,
- możliwość druku wielu elementów jednocześnie.
Kliknij aby zobaczyć przykładowe realizacje druku 3D.
Technologia SLA
SLA – stereolitografia – polega na utwardzaniu (fotopolimeryzacji) i zespalania kolejnych warstw poziomych drukowanego modelu za pomocą lasera, aż do uzyskania całego modelu. Wydruk jest podwieszony na platformie roboczej na podporach i stopniowo wynurzany ze zbiornika z płynną żywicą. Podpory w gotowym wydruku są odłamywane. Finalnie element musi zostać poddany naświetlaniu promieniami UV w celu utwardzenia wydruku. Technologię SLA charakteryzuje wysoka precyzja i rozdzielczość wydruków.
Wydruki SLA znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, między innymi do różnorodnego prototypowania, produkcji małoserujnej, w medycynie i stomatologii, ale także do druku uchwytów, uszczelek, form przezroczystych, obudów, elementów zatrzaskowych, aplikacji montażowych, próbek marketingowych i wzorów do form silikonowych, części obuwia, wyrobów odzieżowych. Idealnie nadają się też do tworzenia form odlewniczych.
Zalety druku SLA:
- wysoka rozdzielczość (minimalna wielkość obiektu 250 mikronów),
- wysoka jakość osi Z (10 mikronów grubości warstwy),
- stosunkowo krótki czas druku,
- możliwość druku wielu elementów jednocześnie,
- szeroka gama żywic o różnych właściwościach: ABSu, PP, gumopodobnych, woskopodobnych, nanoceramicznych odpornych na wysokie temperatury, medycznych,
- bardzo gładkie, aksamitne powierzchnie wydruków,
- twardość, wytrzymałość i elastyczność wydruku, zależna od rodzaju użytej żywicy,
- możliwość precyzyjnego wydruku bardzo skomplikowanych brył,
- możliwość druku przezroczystego.
Kliknij aby zobaczyć przykładowe realizacje druku 3D.
Technologia druku FDM / FFF
FDM – Fused Deposition Modeling – wyciskanie przez dyszę termoplastycznego materiału;
FFF – Fused Filament Fabrication – drukowanie włóknem ciągliwego termoplastycznego materiału.
Równoważne nazwy najpopularniejszej obecnie, ze względu na efektywność i stosunkowo niskie koszty, metody druku 3D. Polega na osadzaniu topionego przez głowicę materiału (filamentu) na stole roboczym, warstwa po warstwie. Do skomplikowanych geometrycznie modeli używamy drukarek dwugłowicowych z podawanym jednocześnie materiałem podporowym.
Dzięki swoim cechom wydruki FDM / FFF mają szerokie zastosowanie w przemyśle, budowie maszyn, zwłaszcza jako prototypy obudów i części ruchomych, do produkcji części zamiennych ale także dla realizacji potrzeb klientów indywidualnych oraz w edukacji i makietowaniu.
Charakterystyka wydruków FDM / FFF:
- wytrzymałość mechaniczna,
- duże rozmiary modeli,
- dokładność wymiarowa do 0,1 mm,
- możliwość zmiany gęstości wypełnienia i regulacji wagi,
- w zależności od geometrii i gładkości powierzchni możliwość stosowania podpór rozpuszczalnych lub odłamywanych,
- gładkość powierzchni – mniej lub bardziej widoczne warstwy w zależności od przyjętej grubości warstwy i rodzaju podpór,
- możliwość poddania dodatkowej obróbce – szlifowaniu, wierceniu, malowaniu, sklejeniu większego modelu z mniejszych elementów,
- szeroka gama materiałów o różnych właściwościach: ABS, PLA, HIPS, PVA, Nylon, Laywood, TPE, PET i pochodne,
- dłuższy czas druku.
Kliknij aby zobaczyć przykładowe realizacje druku 3D.
Druk 3D przemysłowy – więcej o usłudze
Na indywidualne zamówienie realizujemy usługę wydruku 3D dla Klientów lokalnych ze Śląska ale także z całego kraju oraz zagranicy. Pracujemy na wszystkich dostępnych dla danej technologii materiałach o różnym zastosowaniu i właściwościach.
Masz pytanie związane z przemysłowym drukiem 3D? Jesteśmy do dyspozycji w dni robocze od 8:00 do 16:00. Skontaktuj się z nami lub sprawdź cennik naszych usług.
W ramach naszych usług realizujemy również: skanowanie 3D, projektowanie 3D do druku, prototypowanie.